Wydarzenia Wydarzenia

Ćwiczenia przeciwpożarowe

Dnia 07.08.2019 roku na terenie Nadleśnictwa Trzebielino w leśnictwach Poborowo i Wiatrołom, odbyły się ćwiczenia przeciwpożarowe jednostek Straży Pożarnej, w których uczestniczyli również pracownicy Nadleśnictwa Trzebielino.

Ćwiczenia polegały na ugaszeniu pozorowanego pożaru na powierzchni 0,4 ha lasu. Akcja rozpoczęła się o godzinie 13:00 powiadomieniem PAD-u Nadleśnictwa Trzebielino o pożarze. Kilka minut później na miejsce pozorowanego pożaru, dojazdem pożarowym nr 19, dotarły jednostki:  JRG Miastko, OSP Trzebielino, OSP Łubno, OSP Kołczygłowy oraz OSP Żabno i przystąpiły do akcji gaśniczej. W ćwiczeniach brał udział również śmigłowiec gaśniczy Mi-2, stacjonujący na lądowisku w Nadleśnictwie Polanów, który wyposażony w specjalny kosz tzw. „Bambi Bucket”, dokonał zrzucenia wody wprost na miejsce pozorowanego pożaru.  Ćwiczenia zakończyły się ok. godz. 14:30.

Celem ćwiczeń było sprawdzenie szybkości reagowania służb Straży Pożarnej w przypadku powstania pożaru na terenach leśnych. Ćwiczenia takie, są niezbędne w sprawnym działaniu jednostek Straży Pożarnej z Lasami Państwowymi na wypadek powstania pożaru. Dzięki cyklicznie przeprowadzanym akcjom, zarówno strażacy jak i leśnicy nabierają nowych doświadczeń, niezbędnych do szybkiego i skutecznego gaszenia lasu, bo jak wiadomo, trening czyni mistrza…