Wydarzenia Wydarzenia

NIE ZABIERAJ PODLOTÓW!

Na przełomie maja i czerwca większość ptaków wyprowadza swoje młode z gniazd i uczy je latania oraz zdobywania pokarmu. To naturalny proces, który musi przejść każdy ptak, aby przysposobić się do dorosłego życia.

 Podloty mają jeszcze krótkie pióra, nie potrafią dobrze latać i są już bardzo podobne do dorosłych osobników. Jednak w dalszym ciągu muszą być karmione przez rodziców!

Młode kryją się w krzewach, na drzewach, a także w trawie i cały czas popiskują. Ich odgłosy słyszą rodzice, którzy obserwują młode z pewnej odległości i co jakiś czas przynoszą im pokarm.

Często zdarza się, że znalezione podloty zabierane są przez ludzi do domów. Ludzie uważają, że takie malutkie, samotne i nieporadne ptaszki potrzebują naszej pomocy. Nic bardziej mylnego!

Ptaki w bezpośrednim kontakcie z człowiekiem bardzo się stresują, nie chcą przyjmować pokarmów, trudno jest nauczyć je samodzielnego zdobywania pokarmu. Przez zabranie ich z naturalnego środowiska bardzo często skazujemy je na śmierć, ponieważ nie damy im w pełni należytej opieki.

Jeśli znaleziony ptak nie ma widocznych ran i nie krwawi, należy zostawić go w spokoju! Możemy ewentualnie przenieść tego ptaka na pobliskie drzewo lub krzew.

Jeśli natomiast ptak jest ranny lub widzieliśmy jak zaatakował go jakiś drapieżnik to powinniśmy zainterweniować, zabezpieczyć ptaka i powiadomić specjalne służby. Takie ptaki potrzebują specjalistycznej opieki weterynaryjnej, dlatego możemy skontaktować się z weterynarzem lub powiadomić pracowników nadleśnictwa.

W każdym nadleśnictwie jest osoba zajmująca się przypadkami znalezienia dzikich zwierząt i dalszej pomocy tym zwierzętom. Każda z tych osób posiada listę lecznic, które w okolicy zajmują się opieką nad zwierzętami.

W nadleśnictwach wytypowani są także ornitolodzy, którzy zawsze doradzą co w danym przypadku zrobić i pomogą w przekazaniu znalezionych ptaków do odpowiednich ośrodków.

Prosimy, aby w każdym przypadku znalezienia ptaków czy zwierząt powiadomić miejscowe nadleśnictwo. Każdy przypadek potraktowany zostanie bardzo poważnie i za każdym razem zostanie udzielona pomoc. Telefon interwencyjny podany jest na każdej stronie nadleśnictw w zakładce Kontakt.