Wydarzenia Wydarzenia

Ptaki zimujące w Polsce

W ostatnim czasie zakończyliśmy cykl zajęć na temat ptaków zimujących w Polsce. Na początku roku przekazaliśmy do szkół podstawowych, znajdujących się na terenie naszego nadleśnictwa, karmniki oraz zapas karmy dla ptaków. Kolejnym etapem było wywieszenie skrzynek lęgowych (potocznie nazywanych budkami) różnego typu w okolicy tych szkół.

 

Stworzyliśmy dzięki temu możliwość obserwacji ptaków odwiedzających karmniki przez dzieci ze szkół podstawowych. Dzieci uczyły się jak dokarmiać ptaki, jaka karma jest odpowiednia dla konkretnych gatunków ptaków oraz rozpoznawania tych ptaków.

W ramach zaplanowanej akcji przeprowadziliśmy także zajęcia edukacyjne w klasach I, na których sprawdzaliśmy czego nauczyły się do tej pory dzieci. Oczywiście przy pomocy dodatkowych materiałów edukacyjnych poszerzyliśmy ich wiedzę na temat ptaków. Wiedza dzieci była bardzo duża, jednak teraz po zajęciach jest jeszcze bardziej obszerna.

Cykl zajęć umożliwił poszerzenie wiedzy związanej z rozpoznawaniem różnych gatunków ptaków, cyklem życia ptaków, miejscami bytowania ptaków oraz z pokarmem spożywanym przez ptaki w różnych porach roku.

To jednak nie koniec edukacji, mamy nadzieję, że w powieszonych skrzynkach lęgowych ptaki zadomowią się i będą wyprowadzały lęgi, ale to temat na dalsze zajęcia…

Dzieci otrzymały upominki od Nadleśnictwa Trzebielino. Prosiły aby zajęcia odbywały się częściej… Niestety na zajęcia stacjonarne nie możemy sobie już pozwolić, ale mamy nadzieję, że razem z dyrekcjami szkół uda się zorganizować nauczanie w formie zdalnej!