Wydarzenia Wydarzenia

Uroczyste podniesienie flagi państwowej przed siedzibą Nadleśnictwa Trzebielino z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

Z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę kierownictwo Nadleśnictwa Trzebielino wraz z całą załogą dokonało uroczystego podniesienia flagi państwowej przed siedzibą jednostki. W ramach uroczystości został odśpiewany hymn narodowy Rzeczypospolitej Polskiej oraz leśna pieśń autorstwa Stanisława Wyrwińskiego pt. "Darz Bór".

Stajemy dziś
razem zbratani,
Jak jeden mąż
jak jeden mur,
Obronie puszcz,
kniej oddani,
Od morza fal po
szczyty gór.
fragment leśnej pieśni
Stanisław Wyrwiński - inicjator i pomysłodawca polskiego powitania leśników i myśliwych „Darz Bór", inspektor w Dyrekcji Lasów w Poznaniu oraz trzeci z kolei, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, nadleśniczy Nadleśnictwa Państwowego Wanda w latach 1923-1927 (obecnie Przedborów). Chęć  zintegrowania wszystkich polskich leśników zaowocowała napisaniem wiersza „Hasło Leśników Polskich". „Darz  bór"  do melodii Pierwszej Brygady usłyszeli po raz pierwszy polscy leśnicy, uczestnicy Walnego Zjazdu Leśników Wielkopolski i Pomorza, który odbył się na przełomie października i listopada 1920 r. (31.10.1920 do 01.11.1920 r.).

Źródło: http://www.poznan.lasy.gov.pl/historia