Wydarzenia Wydarzenia

Warsztaty kulinarne w Nadleśnictwie Trzebielino

„Myślołom" – pod taką nazwą zorganizowano w dniach od 19 do 22 czerwca 2015 r. spotkanie Polskich Szefów Kuchni w Wiatrołomie. Nie przypadkowo została złamana nazwa miejscowości, nawiązując do zmiany myślenia i przekonań o myślistwie i polowaniach. Jest to trzecia edycja spotkań szefów kuchni, zainicjowana przez panią Justynę Zdunek właścicielkę restauracji „Metamorfoza" w Gdańsku. Tym razem zorganizowano ją przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Szczecinku i Nadleśnictwem Trzebielino. 

Całe spotkanie odbywało się przy wykorzystaniu Leśnego Pensjonatu w Wiatrołomie. Wysokiej klasy kucharze zdjęli bluzy szefów kuchni i wrócili do roli uczniów. Podczas trzech dni mieli okazję zobaczyć cały cykl, jaki przebywa zwierzyna z lasu na stół. Na pierwszy plan rzucono temat -„Dlaczego polujemy" prezentowany przez pana Ferdynanda Bejgera z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku. Dla utrwalenia wiedzy teoretycznej kucharze wzięli udział w rannym i wieczornym polowaniu na dzika i sarnę rogacza. Dzięki wyprawie z wytrawnymi traperami dotarli w najdalsze leśne zakątki.  Jednocześnie przekonali się jak często wraca się z łowów z pustymi rękoma, czyli „na lufach" jak mówią myśliwi. Podczas tych wyjazdów mieli okazję zobaczyć zagospodarowanie terenów leśnych nie tylko pod kątem łowieckim. Następnie były zajęcia praktyczne obejmujące patroszenie, skórowanie, rozbiór tuszy dzika i rogacza. Przedstawiono zasady higieny w postępowaniu z tuszami po strzale, w trakcie transportu, studzenia, przechowywania i rozbioru. Uczestnicy zobaczyli również cały proces preparacji trofeum sarny rogacza oraz tradycyjnego wędzenia szynek z dzika. Spróbowali także swoich umiejętności strzeleckich na wirtualnej strzelnicy.   Odbyły się również ćwiczenia terenowe pod okiem doktor nauk biologicznych pani Beaty Sągin. Pani doktor pokazała, występujące w naturze rośliny, których można używać przy przyrządzaniu potraw.

Gospodarze opowiedzieli o ciekawej historii budynku kwatery i zabytkowego parku związanych z rodzimą Puttkamerów. Uczestnicy warsztatów mieli możliwość podziwiania leśnego krajobrazu Pomorza Środkowego z 42 metrowej wieży przeciwpożarowej.

Spotkanie nie obyło się bez udziału lokalnego „nalewkarza" , który przygotował trunki według starych sprawdzonych przepisów. Głód można było zaspokoić gulaszem z dzika przygotowanym
w kociołku na ognisku poznając w ten sposób walory jakościowe i smakowe mięsa z lasu.  W Polsce dziczyzna nie jest jeszcze dostatecznie wypromowana ale zaczyna być modna. W ramach realizacji jednego z projektów Strategii Lasów Państwowych na lata 2014-2030 w OHZ Trzebielino będzie budowana chłodnia, która umożliwi także bezpośrednią sprzedaż dziczyzny indywidualnym nabywcom.

Trzydniowe warsztaty zakończyły się uroczystą kolacją, podczas której kucharze przedstawiali swoje konkursowe potrawy z dziczyzny. Podano między innymi tatar z sarny oraz consomme cebulowo-rumiankowe na wywarze z dzika i suszonego porostu drzewnego. Do każdej z potraw serwowano wina „VINI E AFFINI" a przedstawiciel winnicy omawiał ich rodzaje podawane do poszczególnych potraw. Wśród zaproszonych gości w uroczystej kolacji m.in. udział wzięli:  pan Maciej Dobrzyniecki – rektor Akademii Gastronomicznej w Polsce, honorowy konsul Hiszpanii w Gdańsku,  pani Justyna Adamczyk – redaktor naczelna Gault & Millau, pani Patrycja Siwiec – Food service. Byli także przedstawiciele kulinarnych mediów zagranicznych
z Izraela i Danii. Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku reprezentował pan Grzegorz Jaworski główny specjalista SL ds. łowiectwa.

Jednym z celów imprezy była m.in. popularyzacja leśnictwa, łowiectwa, promocja dziczyzny z Lasów Państwowych  jak również Leśnego Pensjonatu „ Wiatrołom". 

Tekst i zdjęcia: Piotr Niegrzybowski