Asset Publisher
Historia
Nadleśnictwo Trzebielino jako jednostka Lasów Państwowych powstało w 1953 r. z części Nadleśnictw Wiatrołom i Obłęże. Tworzący je wtedy jeden obręb leśny Trzebielino podzielony był na 5 leśnictw.
Ówczesna powierzchnia Nadleśnictwa wynosiła 6320,52 ha, w tym powierzchnia leśna 5850,60 ha. W okresie przedwojennym struktura własnościowa tych lasów przedstawiała się następująco: lasy państwowe stanowiły 26 %, lasy prywatne dużych majątków ziemskich i drobnych własności chłopskich 74%.
Nadleśnictwo Wiatrołom powstało w 1945r. Powierzchnia ówczesnego Nadleśnictwa wynosiła 9674,10 ha. W jego skład weszło 67% powierzchni lasów prywatnych majątków ziemskich oraz lasy chłopskie. Pozostała część to lasy Państwowe należące do Nadleśnictwa Borzytuchom.
Z okresu przed II wojną światową zachowało się niewiele dokumentów, na podstawie których można byłoby wnioskować o ówczesnych sposobach zagospodarowania lasu i stopniu intensywności gospodarki leśnej. Jednakże można stwierdzić, że w byłych lasach państwowych stan drzewostanów oraz ich jakość świadczyły o prawidłowo prowadzonej gospodarce leśnej.
Asset Publisher
Grzybiarski savoir-vivre
Grzybiarski savoir-vivre
Wyprawa na grzyby to bardzo dobry sposób na spędzanie czasu na łonie natury. Tylko czy wiemy jak zachować się w lesie i w jakich miejscach możemy zbierać grzyby?
Podczas zbierania grzybów odwiedzamy najczęściej miejsca, w których udało nam się znaleźć grzyby w poprzednich latach. Musimy jednak wiedzieć gdzie grzyby zbierać można, a gdzie nie.
Zachęcamy do zapoznania się z kilkoma zasadami, którymi powinniśmy sie kierować w trakcie grzybobrania:
- korzystaj z miejsc postoju pojazdów przygotowanych przed nadleśnictwa;
- nie zastawiaj samochodem dróg leśnych;
- pamiętaj, że nie można zbierać grzybów na terenie rezerwatów przyrody czy parków narodowych:
- stałym zakazem wstępu objęte są m. in. uprawy leśne do 4 m wysokości, drzewostany nasienne, ostoje zwierzyny, źródliska rzek, potoki;
- nie niszcz siatek leśnych, którymi ogrodzone są uprawy;
- zbieraj grzyby w pełni wykształcone;
- nie niszcz grzybów, których nie zbierasz;
- zabierz ze sobą swoje śmieci, aby las pozostał czysty;
- zainstaluj na swoim telefonie aplikację mBDL, aby móc z niej skorzystać kiedy zgubisz się w lesie.
Pamiętajmy również o tym, że w lesie nie jeśtemy sami! Jest to przede wszystkim dom wielu zwierząt, ale pracują w nim również leśnicy i drwale. Starajmy się im nie przeszkadzać.