Zasoby leśne

Głównym gatunkiem lasotwórczym jest sosna, panująca na 85,66% powierzchni. Ważnymi gatunkami są również: buk - 5,25% powierzchni, brzoza (3,94%), świerk (1,66%), olsza (1,67%), dąb (1,25%).

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację upraw leśnych i drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce i ciągle ich przybywa, co jest zgodne z polityką zwiększania lesistości kraju. Starostwo Powiatowe w Bytowie co roku powierza Nadleśnictwu Trzebielino prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

#sprzątaMY

#sprzątaMY

Nadleśnictwo Trzebielino wzięło udział w ogólnopolskiej akcji pn. #sprzątaMY, organizowanej wspólnie przez Prezydenta RP oraz Lasy Państwowe. W akcji udział mogły brać wszystkie zainteresowane osoby, które chciały pomóc w zbieraniu śmieci leśnikom, którzy z problemem śmieci borykają się na co dzień. 

Na terenie naszego Nadleśnictwa w akcji wzięło udział 220 osób. Byli to głównie uczniowie ze szkół: SP Suchorze, SP Starkowo, SP Trzebielino oraz SP Łubno. Każda grupa otrzymała „swój kawałek lasu”, z którego udało się nam wspólnymi siłami pozbierać kilkadziesiąt worków śmieci wypełnionych po brzegi przeróżnymi odpadami. Wśród odpadów królowały oczywiście plastikowe butelki choć znalazły się także stare opony samochodowe czy ceramiczna donica na kwiaty. Po zakończeniu akcji dla wszystkich uczestników przewidziany był poczęstunek.

Las jest domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt. To ich środowisko, gdzie czują się bezpiecznie i znajdują schronienie. Śmieci są dla niech bardzo niebezpieczne, stanowiąc niejednokrotnie śmiertelną pułapkę. Dbajmy o las jak o swój dom.