Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

"Przerwany Marsz"

"Przerwany Marsz"

Dnia 2 września 2019 roku w Szkole Podstawowej im. Sportowców Polskich w Trzebielinie, miała miejsce inauguracja nowego roku szkolnego 2019/2020. Tym razem była to uroczystość nieco inna niż zwykle, ponieważ udział w niej wzięli dzieci i młodzież rozpoczynająca rok szkolny  oraz przedstawiciele pokolenia „Dzieci Wojny”, czyli osoby, które do momentu zakończenia II Wojny Światowej nie ukończyły 18 lat.

Ogólnopolska akcja pn. „Przerwany Marsz”, która powstała z inicjatywy Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej, miała na celu symboliczne dokończenie przerwanego przez wybuch II Wojny Światowej marszu ówczesnej młodzieży do szkoły. W tej wyjątkowej uroczystości udział wzięli również Pracownicy Nadleśnictwa Trzebielino, którzy mieli zaszczyt wspólnie z przedstawicielami pokolenia „Dzieci Wojny”, młodzieżą szkolną i ich rodzinami oraz pedagogami szkoły uroczyście odśpiewać Mazurka Dąbrowskiego. Na apelu odczytany został także Apel Polskich Dzieci Wojny o pokój na świecie, którego słowa nakłaniały do natychmiastowego zaprzestania konfliktów zbrojnych oraz unikania wojen i utrwalenia pokoju.  Po zakończeniu apelu przygotowany był poczęstunek, na którym przedstawiciele pokolenia „Dzieci Wojny” opowiadali o ciężkich czasach swojego dzieciństwa.

Ta wyjątkowa inicjatywa na pewno była cennym doświadczeniem zarówno dla dzieci i młodzieży jaki i zaproszonych gości. Młode pokolenie pokazuje nam, że trudny los „Dzieci Wojny” nie został zapomniany i że ich poświęcenie nie poszło na marne.

Cieszymy się, że Nadleśnictwo Trzebielino uczestniczyło w tym wyjątkowym wydarzeniu i mogło wspólnie z młodzieżą i „Dziećmi Wojny” symbolicznie przekroczyć bramę szkoły.