Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Informacja o ASF

Informacja o ASF

ASF czyli Afrykański Pomór Świń jest to zakaźna choroba wirusowa, która występuje u świń i dzików. Jak nazwa wskazuje pierwsze ogniska tej choroby wykryto w Afryce ponad 100 lat temu na obszarach Kenii. W Europie choroba ta po raz pierwszy pojawiła się w 1957 roku w Portugalii. Do Polski wirus prawdopodobnie przedostał się od naszych wschodnich sąsiadów - pierwsze padłe dziki zarażone wirusem wykryto w 2014 w województwie podlaskim. Mimo usilnych starań myśliwych, rolników i weterynarzy choroba szybko rozprzestrzenia się ta terenie kraju – co chwila słyszymy o kolejnych nowych przypadkach występowania ASF. Do niedawna choroba ta obecna była tylko we wschodniej części naszego kraju. Niestety w listopadzie 2019 roku pojawiło się nowe ognisko w województwie lubuskim a kilka dni później wirus pojawił się w Wielkopolsce.

Choroba jest przenoszona poprzez kontakt z zakażonymi zwierzętami, ich krwią lub odchodami a także padliną, jak również poprzez kontakt z obiektami skażonymi np. pojazdy, odzież. Wirusa przenosi również kleszcz z rodzaju Ornithodorus, które na szczęście nie występują w Europie.

            Co prawda wirus nie stanowi zagrożenia dla człowieka - jest niebezpieczny tylko dla dzików i świń, jednak musimy być bardzo ostrożni by nie przyczynić się do jej przenoszenia na choćby swoich ubraniach. 

Charakterystycznymi objawami choroby u świń i dzików są: wysoka gorączka, brak apetytu, zapalenia spojówek, kaszel, pienisty wypływ z nosa, biegunka, wymioty. Czasami pojawiają się również drgawki. Zdarza się, że choroba zabija zwierzęta jeszcze w okresie inkubacji – jest to tzw. postać nadostara choroby; lub trwa kilkanaście miesięcy doprowadzając do wyniszczenia osobnika – postać przewlekła. Śmiertelność w zarażonych stadach prawie zawsze wynosi 100%, choć część dzików może przeżyć zakażenie, stając się nosicielami choroby.

Niestety nie ma szczepionki przeciwko wirusowi ASF dlatego bardzo ważne jest zachowanie środków ostrożności i regulacja populacji dzików aby wirus nie rozprzestrzeniał się dalej.

Szczegółowe informacje o ASF można znaleźć tutaj: kliknij.