Zasoby leśne

Głównym gatunkiem lasotwórczym jest sosna, panująca na 85,66% powierzchni. Ważnymi gatunkami są również: buk - 5,25% powierzchni, brzoza (3,94%), świerk (1,66%), olsza (1,67%), dąb (1,25%).

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację upraw leśnych i drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce i ciągle ich przybywa, co jest zgodne z polityką zwiększania lesistości kraju. Starostwo Powiatowe w Bytowie co roku powierza Nadleśnictwu Trzebielino prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Komunikat Nadleśnictwa Trzebielino

Komunikat Nadleśnictwa Trzebielino

Drodzy mieszkańcy terenu Nadleśnictwa Trzebielino!
Z uwagi na przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronowirusa oraz w trosce o Wasze i Nasze zdrowie postanowiliśmy podjąć następujące działania:


- odwołujemy wszelkie imprezy masowe, zajęcia edukacyjne oraz wydarzenia z udziałem osób z zewnątrz,


- prosimy wszystkich interesantów o załatwianie, w miarę możliwości, wszystkich spraw administracyjnych mailowo (trzebielino@szczecinek.lasy.gov.pl) lub telefonicznie (+48 59 858 02 44; 506 075 008). Jeśli stwierdzicie jednak, że Wasz przyjazd do Nadleśnictwa jest niezbędny, prosimy o wcześniejsze umawianie się telefonicznie. Pracownicy Nadleśnictwa to także rodzice, wobec czego część z nich może być nieobecna i tym samym wydłużyć się może czas załatwiania niektórych spraw,

- prosimy również o ograniczanie wizyt w kancelariach leśnictw.

 

Nie jest to łatwy czas dla nas wszystkich, ale wierzymy, że spokój, opanowanie i przestrzeganie zaleceń Ministra Zdrowia pozwoli na skuteczną walkę z wirusem.

 

Więcej informacji na temat koronawirusa możecie Państwo znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus

 

Dziękujemy za zrozumienie i życzymy dużo zdrowia!