Asset Publisher Asset Publisher

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko  nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu". Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,550 mln m sześć. drewna.

Pozyskane drewno pochodzi z:

  • cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
  • cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

Przeczytaj więcej na www.lasy.gov.pl.

Najważniejszym produktem pozyskiwanym w Nadleśnictwie jest surowiec drzewny. Zgodnie z planem urządzenia lasu średniorocznie w latach 2020-2029 zostanie pozyskane około 84,9 tys. m3 grubizny, z czego ok. 30 tys. w użytkach przedrębnych. Ze względu na uwarunkowania przyrodnicze występuje tu głównie sosna. Planowana miąższość do pozyskania dla tego gatunku wyniesie ok. 86% z całości. Szczegółowe zestawienie zadań z pozyskania drewna przedstawia się następująco:

  • czyszczenia późne - 351,77 ha
  • trzebieże wczesne - 2758,43 ha
  • trzebieże późne - 6289,04 ha
  • rębnie zupełne - 1575,53 ha
  • rębnie złożone - 753,48 ha

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Ankieta dla użytkowników lasu

Ankieta dla użytkowników lasu

Lubisz spędzać czas na łonie natury? Chodzisz na wycieczki do lasu? Nocowałeś/aś w lesie albo nie wykluczasz zrobienia tego w przyszłości? 🐦🦡🌳🦊🕷🌲🐺🐗

Jeśli odpowiedziałeś/aś twierdząco na któreś z tych pytań, to prosimy wypełnij krótką ankietę. Zajmie do 10 minut.

Ankietę znajdziesz tutaj:
http://personal.ewaluacja.eu/index.php/364718?lang=pl

Lasy Państwowe prowadzą obecnie program pilotażowy, który pozwala legalnie nocować na wybranych obszarach lasów w Polsce. W związku z tym pytamy osoby zainteresowane aktywnym spędzaniem czasu w lesie (w tym bushcraftem i surwiwalem) o ich doświadczenia, opinie i potrzeby. Zebrane informacje posłużą Lasom Państwowym do oceny pilotażu i wyciągnięcia wniosków na przyszłość.