Rezerwaty przyrody

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1501 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 1285 to rezerwaty zlokalizowane na gruntach zarządzanych przez PGL LP. Łącznie zajmują one powierzchnie 123,5 tys. ha, natomiast powierzchnia leśna w rezerwatach wynosi niemal 106 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Parki krajobrazowe

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

Obszary NATURA 2000

Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2019 r. mieliśmy ich w całej Polsce 11 314, z czego 9 tys. stanowiły drzewa a 1380 grupy drzew.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Ankieta dla użytkowników lasu

Ankieta dla użytkowników lasu

Lubisz spędzać czas na łonie natury? Chodzisz na wycieczki do lasu? Nocowałeś/aś w lesie albo nie wykluczasz zrobienia tego w przyszłości? 🐦🦡🌳🦊🕷🌲🐺🐗

Jeśli odpowiedziałeś/aś twierdząco na któreś z tych pytań, to prosimy wypełnij krótką ankietę. Zajmie do 10 minut.

Ankietę znajdziesz tutaj:
http://personal.ewaluacja.eu/index.php/364718?lang=pl

Lasy Państwowe prowadzą obecnie program pilotażowy, który pozwala legalnie nocować na wybranych obszarach lasów w Polsce. W związku z tym pytamy osoby zainteresowane aktywnym spędzaniem czasu w lesie (w tym bushcraftem i surwiwalem) o ich doświadczenia, opinie i potrzeby. Zebrane informacje posłużą Lasom Państwowym do oceny pilotażu i wyciągnięcia wniosków na przyszłość.