Wydawca treści Wydawca treści

Organizacja

W swoim obecnym kształcie Nadleśnictwo Trzebielino powstało ponownie z dniem 1 stycznia 1993 r. po podziale Nadleśnictwa Dretyń. Obejmuje powierzchnię 19 636 ha (w tym leśnej 18 421 ha), na którą składają się z dwa obręby leśne: Trzebielino (9 159 ha) i Wiatrołom (10 477 ha).

Nadleśnictwo Trzebielino jest jednym z 30 Nadleśnictw wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku. Położone jest w zachodniej części województwa pomorskiego, w powiatach: bytowskim i słupskim. Zgodnie z obowiązującym podziałem kraju na krainy i dzielnice przyrodniczo-leśne, Nadleśnictwo Trzebielino leży w I Krainie Bałtyckiej, dzielnicy 5 – Pojezierza Drawsko-Kaszubskiego, w mezoregionach: Wysoczyzny Polanowskiej i Pojezierza Bytowskiego. Teren Nadleśnictwa należy do obszarów nizinnych. Rzeźba terenu oraz pokrywa geologiczna obszaru Nadleśnictwa są efektem działania mas lądolodowych i jego wód roztopowych w okresie plejstocenu. W Nadleśnictwie Trzebielino przeważa teren równinny i falisty, poprzecinany dolinami i jarami płynących rzek i strumieni.


Teren Nadleśnictwa należy do zlewni rzek przymorskich. Przeważająca część to dorzecza rzeki Wieprzy, a tylko wschodni fragment zalicza się do dorzecza Słupi-rzeka Kamienica.  Sąsiednimi Nadleśnictwami są:  Leśny Dwór, Bytów, Osusznica, Dretyń i Warcino.



Stanowiska funkcyjne pełnią następujące osoby:

    NADLEŚNICZY      Marek Wiśniewski
                                              Z-ca nadleśniczego   Konrad Rudziński                                              
Główny księgowy    Joanna Konopka
   
Teren Nadleśnictwa podzielony został na 12 Leśnictw:

Leśnictwo  Powierzchnia [ha]
Miszewo 1514 ha
Zieliń    2069 ha
Glewnik    1611 ha
Bąkowo    1904 ha
Trzebielino    2061 ha
Barnowiec    1518 ha
Poborowo    1542 ha
Barkocino    1569 ha
Łubno    1298 ha
Wiatrołom    1572 ha
Role 1422 ha
Turowo 1556 ha



Siedziba Nadleśnictwa Trzebielino



 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Informacja o ASF

Informacja o ASF

ASF czyli Afrykański Pomór Świń jest to zakaźna choroba wirusowa, która występuje u świń i dzików. Jak nazwa wskazuje pierwsze ogniska tej choroby wykryto w Afryce ponad 100 lat temu na obszarach Kenii. W Europie choroba ta po raz pierwszy pojawiła się w 1957 roku w Portugalii. Do Polski wirus prawdopodobnie przedostał się od naszych wschodnich sąsiadów - pierwsze padłe dziki zarażone wirusem wykryto w 2014 w województwie podlaskim. Mimo usilnych starań myśliwych, rolników i weterynarzy choroba szybko rozprzestrzenia się ta terenie kraju – co chwila słyszymy o kolejnych nowych przypadkach występowania ASF. Do niedawna choroba ta obecna była tylko we wschodniej części naszego kraju. Niestety w listopadzie 2019 roku pojawiło się nowe ognisko w województwie lubuskim a kilka dni później wirus pojawił się w Wielkopolsce.

Choroba jest przenoszona poprzez kontakt z zakażonymi zwierzętami, ich krwią lub odchodami a także padliną, jak również poprzez kontakt z obiektami skażonymi np. pojazdy, odzież. Wirusa przenosi również kleszcz z rodzaju Ornithodorus, które na szczęście nie występują w Europie.

            Co prawda wirus nie stanowi zagrożenia dla człowieka - jest niebezpieczny tylko dla dzików i świń, jednak musimy być bardzo ostrożni by nie przyczynić się do jej przenoszenia na choćby swoich ubraniach. 

Charakterystycznymi objawami choroby u świń i dzików są: wysoka gorączka, brak apetytu, zapalenia spojówek, kaszel, pienisty wypływ z nosa, biegunka, wymioty. Czasami pojawiają się również drgawki. Zdarza się, że choroba zabija zwierzęta jeszcze w okresie inkubacji – jest to tzw. postać nadostara choroby; lub trwa kilkanaście miesięcy doprowadzając do wyniszczenia osobnika – postać przewlekła. Śmiertelność w zarażonych stadach prawie zawsze wynosi 100%, choć część dzików może przeżyć zakażenie, stając się nosicielami choroby.

Niestety nie ma szczepionki przeciwko wirusowi ASF dlatego bardzo ważne jest zachowanie środków ostrożności i regulacja populacji dzików aby wirus nie rozprzestrzeniał się dalej.

Szczegółowe informacje o ASF można znaleźć tutaj: kliknij.