Wydawca treści Wydawca treści

Położenie

Nadleśnictwo Trzebielino jest jednym z 30 Nadleśnictw wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku.

Położone jest w zachodniej części województwa pomorskiego, w powiatach: bytowskim i słupskim. Zgodnie z obowiązującym podziałem kraju na krainy i dzielnice przyrodniczo-leśne, Nadleśnictwo Trzebielino leży w I Krainie Bałtyckiej, dzielnicy 5 – Pojezierza Drawsko-Kaszubskiego, w mezoregionach: Wysoczyzny Polanowskiej i Pojezierza Bytowskiego.

 

Teren Nadleśnictwa należy do obszarów nizinnych. Rzeźba terenu oraz pokrywa geologiczna obszaru Nadleśnictwa są efektem działania mas lądolodowych i jego wód roztopowych w okresie plejstocenu. W Nadleśnictwie Trzebielino przeważa teren równinny i falisty, poprzecinany dolinami i jarami płynących rzek i strumieni.
Teren Nadleśnictwa należy do zlewni rzek przymorskich. Przeważająca część to dorzecza rzeki Wieprzy, a tylko wschodni fragment zalicza się do dorzecza Słupi-rzeka Kamienica.  Sąsiednimi Nadleśnictwami są:  Leśny Dwór, Bytów, Osusznica, Dretyń i Warcino.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Pominiki przyrody

Pominiki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2019 r. mieliśmy ich w całej Polsce 11 314, z czego 9 tys. stanowiły drzewa a 1380 grupy drzew.

 

Na gruntach Nadleśnictwa Trzebielino występuje 70 obiektów uznanych za pomniki przyrody: 60 pojedynczych okazów drzew, 1 grupa drzew i 9 głazów narzutowych. Wśród drzew występuje dąb szypułkowy i bezszypułkowy, buk zwyczajny, sosna pospolita, świerk pospolity, sosna wydmowa, modrzew europejski, jesion wyniosły a grupę drzew stanowią buki zwyczajne.

 

Głaz narzutowy i dąb szypułkowy w leśnictwie Bąkowo

 

Na terenie Nadleśnictwa Trzebielino stwierdzono stanowiska 46 gatunków roślin objętych prawną ochroną, w tym: 10 ścisłą i 36 częściową. Wśród stwierdzonych roślin 5 gatunków jest wymienionych na Czerwonych Listach Roślin i Grzybów Polski.

 

  
Grzybienie białe w leśnictwie Turowo

 

Bagno zwyczajne w leśnictwie Poborowo