Fundusze unijne Fundusze unijne

Nadleśnictwo Trzebielino realizuje prace w celu przywrócenia dawnej świetności Parku w Wiatrołomie, który znajduje się w rejestrze zabytków. Na terenie parku znajdowała się dawna posiadłość rodziny Puttkamer i tutaj urodziła się Johanna, żona Otto von Bismarcka.

W celu wykonania prac Nadleśnictwo Trzebielino napisało dwa wnioski o dofinansowanie następujących operacji:

1. Rekultywacja i utrzymanie zbiorników wodnych oraz zabezpieczenie szlaku wodnego w parku w Wiatrołomie obejmujące m.in. prace  renaturyzacji cieku wodnego, inwestycje melioracyjne związane z rekultywacyją i utrzymaniem zbiorników wodnych oraz zabezpieczenie szlaku wodnego w celu ochrony, poprawy stanu  środowiska i dziedzictwa przyrodniczego prowadzące do rozwoju i utrzymania atrakcyjności obszarów zależnych od rybactwa. Na operacje uzyskano dofinansowanie w wysokości 318 934,13 zł, co stanowi 85% kosztów całkowitych.

 

2. Utworzenie ścieżek spacerowych wraz z mała architekturą we wpisanym do rejestru zabytków parku w Wiatrołomie. W ramach operacji zostanie osiągnięte wzmocnienie konkurencyjności i utrzymanie atrakcyjności obszarów zależnych od rybactwa poprzez odbudowę ścieżek spacerowych i wyposażenie w mała architekturę wpisanego do rejestru zabytków parku w Wiatrołomie oraz promocja i popularyzacja rybactwa obszaru objętego LSROR. Na operacje uzyskano dofinansowanie w wysokości 240 276,19 zł, co stanowi 85% kosztów całkowitych.

 

Dofinansowanie uzyskano w ramach środka 4.1. Rozwój obszarów zależnych od rybactwa z wyłączeniem realizacji operacji polegających na funkcjonowaniu lokalnej grupy rybackiej (LGR) oraz nabywaniu umiejętności i aktywizacji lokalnych społeczności Program Operacyjny „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013".

 

Plan sytuacyjny z projektu Rewitalizacji Parku w Wiatrołomie


 

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Informacja o ASF

Informacja o ASF

ASF czyli Afrykański Pomór Świń jest to zakaźna choroba wirusowa, która występuje u świń i dzików. Jak nazwa wskazuje pierwsze ogniska tej choroby wykryto w Afryce ponad 100 lat temu na obszarach Kenii. W Europie choroba ta po raz pierwszy pojawiła się w 1957 roku w Portugalii. Do Polski wirus prawdopodobnie przedostał się od naszych wschodnich sąsiadów - pierwsze padłe dziki zarażone wirusem wykryto w 2014 w województwie podlaskim. Mimo usilnych starań myśliwych, rolników i weterynarzy choroba szybko rozprzestrzenia się ta terenie kraju – co chwila słyszymy o kolejnych nowych przypadkach występowania ASF. Do niedawna choroba ta obecna była tylko we wschodniej części naszego kraju. Niestety w listopadzie 2019 roku pojawiło się nowe ognisko w województwie lubuskim a kilka dni później wirus pojawił się w Wielkopolsce.

Choroba jest przenoszona poprzez kontakt z zakażonymi zwierzętami, ich krwią lub odchodami a także padliną, jak również poprzez kontakt z obiektami skażonymi np. pojazdy, odzież. Wirusa przenosi również kleszcz z rodzaju Ornithodorus, które na szczęście nie występują w Europie.

            Co prawda wirus nie stanowi zagrożenia dla człowieka - jest niebezpieczny tylko dla dzików i świń, jednak musimy być bardzo ostrożni by nie przyczynić się do jej przenoszenia na choćby swoich ubraniach. 

Charakterystycznymi objawami choroby u świń i dzików są: wysoka gorączka, brak apetytu, zapalenia spojówek, kaszel, pienisty wypływ z nosa, biegunka, wymioty. Czasami pojawiają się również drgawki. Zdarza się, że choroba zabija zwierzęta jeszcze w okresie inkubacji – jest to tzw. postać nadostara choroby; lub trwa kilkanaście miesięcy doprowadzając do wyniszczenia osobnika – postać przewlekła. Śmiertelność w zarażonych stadach prawie zawsze wynosi 100%, choć część dzików może przeżyć zakażenie, stając się nosicielami choroby.

Niestety nie ma szczepionki przeciwko wirusowi ASF dlatego bardzo ważne jest zachowanie środków ostrożności i regulacja populacji dzików aby wirus nie rozprzestrzeniał się dalej.

Szczegółowe informacje o ASF można znaleźć tutaj: kliknij.