Fundusze unijne Fundusze unijne

Nadleśnictwo Trzebielino realizuje prace w celu przywrócenia dawnej świetności Parku w Wiatrołomie, który znajduje się w rejestrze zabytków. Na terenie parku znajdowała się dawna posiadłość rodziny Puttkamer i tutaj urodziła się Johanna, żona Otto von Bismarcka.

W celu wykonania prac Nadleśnictwo Trzebielino napisało dwa wnioski o dofinansowanie następujących operacji:

1. Rekultywacja i utrzymanie zbiorników wodnych oraz zabezpieczenie szlaku wodnego w parku w Wiatrołomie obejmujące m.in. prace  renaturyzacji cieku wodnego, inwestycje melioracyjne związane z rekultywacyją i utrzymaniem zbiorników wodnych oraz zabezpieczenie szlaku wodnego w celu ochrony, poprawy stanu  środowiska i dziedzictwa przyrodniczego prowadzące do rozwoju i utrzymania atrakcyjności obszarów zależnych od rybactwa. Na operacje uzyskano dofinansowanie w wysokości 318 934,13 zł, co stanowi 85% kosztów całkowitych.

 

2. Utworzenie ścieżek spacerowych wraz z mała architekturą we wpisanym do rejestru zabytków parku w Wiatrołomie. W ramach operacji zostanie osiągnięte wzmocnienie konkurencyjności i utrzymanie atrakcyjności obszarów zależnych od rybactwa poprzez odbudowę ścieżek spacerowych i wyposażenie w mała architekturę wpisanego do rejestru zabytków parku w Wiatrołomie oraz promocja i popularyzacja rybactwa obszaru objętego LSROR. Na operacje uzyskano dofinansowanie w wysokości 240 276,19 zł, co stanowi 85% kosztów całkowitych.

 

Dofinansowanie uzyskano w ramach środka 4.1. Rozwój obszarów zależnych od rybactwa z wyłączeniem realizacji operacji polegających na funkcjonowaniu lokalnej grupy rybackiej (LGR) oraz nabywaniu umiejętności i aktywizacji lokalnych społeczności Program Operacyjny „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013".

 

Plan sytuacyjny z projektu Rewitalizacji Parku w Wiatrołomie


 

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

ZAKAZ WSTĘPU DO LASÓW - TYMCZASOWO

ZAKAZ WSTĘPU DO LASÓW - TYMCZASOWO

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo, w związku ze stanem epidemii po rekomendacji Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, od 3 kwietnia do 11 kwietnia br. włącznie, Lasy Państwowe wprowadzają tymczasowy zakaz wstępu do lasu.

Niestety ostatnie dni pokazują, że mimo próśb i apeli, wciąż dużo osób wykorzystuje czas odizolowania na pikniki i towarzyskie spotkania, m.in. na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Dlatego na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych i w związku z § 17 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 31 marca 2020 r.  w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, dyrektor generalny Lasów Państwowych polecił wprowadzić okresowy zakaz wstępu - do 11 kwietnia br. włącznie. Straż Leśna będzie egzekwowała przestrzeganie tego zakazu.

W czasach epidemii jedynie solidarne i odpowiedzialne zachowanie daje nadzieję na jej skrócenie i na szybki powrót do normalnego funkcjonowania. Prosimy o poważnie potraktowanie tych zakazów, w trosce o nas wszystkich. Ludzkie życie i zdrowie jest wartością nadrzędną. Możemy je ochronić jedynie poprzez wspólne poddanie się koniecznym i tymczasowym ograniczeniom.