Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Sprzedaż drewna

Sprzedaż tuszy zwierząt łownych

W ramach projektu „Zdrowa żywność z Polskich Lasów”, będącym działaniem rozwojowym Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, uruchomiliśmy dla Państwa punkt sprzedaży bezpośredniej tuszy zwierząt łownych.

Dziczyzna, którą mogą Państwo u nas nabyć pochodzi z terenu Ośrodka Hodowli Zwierzyny Nadleśnictwa Trzebielino. Sprzedaż obejmuje wypatroszone, nieoskórowane tusze jeleni i dzików.

Na miejscu jest możliwość skorzystania z pomieszczenia do rozbioru tuszy.

Do sprzedaży bezpośredniej przeznacza się  tusze strzelone w pierwszej klasie.

Sprzedawane przez nas tusze dzików poddawane są obowiązkowemu badaniu na obecność włośnia.

Punkt sprzedaży bezpośredniej dziczyzny zlokalizowany jest przy Leśnym Pensjonacie Wiatrołom.

 

Ceny w sprzedaży bezpośredniej dla klienta indywidualnego wynoszą:

- jeleń: 7,50 zł

- dzik: 4,50 zł

Do powyższych cen doliczony zostanie podatek VAT, obowiązujący w dniu zakupu.

 

Tusze można nabyć po wcześniejszym złożeniu zamówienia.

Osoby oraz podmioty zainteresowane zakupem tusz prosimy o wcześniejszy kontakt z Nadleśnictwem Trzebielino:

e-mail: trzebielino@szczecinek.lasy.gov.pl

adres: Nadleśnictwo Trzebielino ul. Pomorska 21, 77-235 Trzebielino

lub

tel. 506 075 026 - w dni robocze (pn.-pt.) w godz. 8:00 – 14:00

 

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do korzystania z naszej oferty.