Asset Publisher
Nadleśnictwo Trzebielino realizuje prace w celu przywrócenia dawnej świetności Parku w Wiatrołomie, który znajduje się w rejestrze zabytków. Na terenie parku znajdowała się dawna posiadłość rodziny Puttkamer i tutaj urodziła się Johanna, żona Otto von Bismarcka.
W celu wykonania prac Nadleśnictwo Trzebielino napisało dwa wnioski o dofinansowanie następujących operacji:
1. Rekultywacja i utrzymanie zbiorników wodnych oraz zabezpieczenie szlaku wodnego w parku w Wiatrołomie obejmujące m.in. prace renaturyzacji cieku wodnego, inwestycje melioracyjne związane z rekultywacyją i utrzymaniem zbiorników wodnych oraz zabezpieczenie szlaku wodnego w celu ochrony, poprawy stanu środowiska i dziedzictwa przyrodniczego prowadzące do rozwoju i utrzymania atrakcyjności obszarów zależnych od rybactwa. Na operacje uzyskano dofinansowanie w wysokości 318 934,13 zł, co stanowi 85% kosztów całkowitych.
2. Utworzenie ścieżek spacerowych wraz z mała architekturą we wpisanym do rejestru zabytków parku w Wiatrołomie. W ramach operacji zostanie osiągnięte wzmocnienie konkurencyjności i utrzymanie atrakcyjności obszarów zależnych od rybactwa poprzez odbudowę ścieżek spacerowych i wyposażenie w mała architekturę wpisanego do rejestru zabytków parku w Wiatrołomie oraz promocja i popularyzacja rybactwa obszaru objętego LSROR. Na operacje uzyskano dofinansowanie w wysokości 240 276,19 zł, co stanowi 85% kosztów całkowitych.
Dofinansowanie uzyskano w ramach środka 4.1. Rozwój obszarów zależnych od rybactwa z wyłączeniem realizacji operacji polegających na funkcjonowaniu lokalnej grupy rybackiej (LGR) oraz nabywaniu umiejętności i aktywizacji lokalnych społeczności Program Operacyjny „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013".
Plan sytuacyjny z projektu Rewitalizacji Parku w Wiatrołomie
Asset Publisher
KONKURS "Przyjaciel Lasu"
KONKURS "Przyjaciel Lasu"
Nadleśnictwo Trzebielino organizuje konkurs "Przyjaciel Lasu". Ma on na celu promowanie wśród społeczeństwa wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarki leśnej, ukazywanie pracy leśnika, przedstawienie zasad bezpiecznego korzystania z lasu, zapoznania społeczeństwa z gatunkami fauny i flory występującej w lasach oraz zachęcenia do aktywnego wypoczynku w lasach Nadleśnictwa Trzebielino.
W konkursie udział może wziąć każda osoba posiadająca swój profil w serwisie Facebook.
Szczegółowy Regulamin konkursu znajduje się w załączniku.
Przyłącz się do naszej zabawy i zostań Przyjacielem Lasu! :)
Asset Publisher
Pominiki przyrody
Pominiki przyrody
Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2019 r. mieliśmy ich w całej Polsce 11 314, z czego 9 tys. stanowiły drzewa a 1380 grupy drzew.
Na gruntach Nadleśnictwa Trzebielino występuje 70 obiektów uznanych za pomniki przyrody: 60 pojedynczych okazów drzew, 1 grupa drzew i 9 głazów narzutowych. Wśród drzew występuje dąb szypułkowy i bezszypułkowy, buk zwyczajny, sosna pospolita, świerk pospolity, sosna wydmowa, modrzew europejski, jesion wyniosły a grupę drzew stanowią buki zwyczajne.
Głaz narzutowy i dąb szypułkowy w leśnictwie Bąkowo
Na terenie Nadleśnictwa Trzebielino stwierdzono stanowiska 46 gatunków roślin objętych prawną ochroną, w tym: 10 ścisłą i 36 częściową. Wśród stwierdzonych roślin 5 gatunków jest wymienionych na Czerwonych Listach Roślin i Grzybów Polski.
Grzybienie białe w leśnictwie Turowo
Bagno zwyczajne w leśnictwie Poborowo