Wydawca treści Wydawca treści

Historia

Nadleśnictwo Trzebielino jako jednostka Lasów Państwowych powstało w 1953 r. z części Nadleśnictw Wiatrołom i Obłęże. Tworzący je wtedy jeden obręb leśny Trzebielino podzielony był na 5 leśnictw.

Ówczesna powierzchnia Nadleśnictwa wynosiła 6320,52 ha, w tym powierzchnia leśna  5850,60 ha. W okresie przedwojennym struktura własnościowa tych lasów przedstawiała się następująco: lasy państwowe stanowiły 26 %, lasy prywatne dużych majątków ziemskich i drobnych własności chłopskich 74%.

Nadleśnictwo Wiatrołom powstało w 1945r. Powierzchnia ówczesnego Nadleśnictwa wynosiła 9674,10 ha. W jego skład weszło 67% powierzchni  lasów prywatnych majątków ziemskich oraz lasy chłopskie. Pozostała część to lasy Państwowe należące do Nadleśnictwa Borzytuchom.

Z okresu przed II wojną światową zachowało się niewiele dokumentów, na podstawie których można byłoby wnioskować o ówczesnych sposobach zagospodarowania lasu i stopniu intensywności gospodarki leśnej. Jednakże można stwierdzić, że w byłych lasach państwowych stan drzewostanów oraz ich jakość świadczyły o prawidłowo  prowadzonej gospodarce leśnej.

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Pominiki przyrody

Pominiki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2019 r. mieliśmy ich w całej Polsce 11 314, z czego 9 tys. stanowiły drzewa a 1380 grupy drzew.

 

Na gruntach Nadleśnictwa Trzebielino występuje 70 obiektów uznanych za pomniki przyrody: 60 pojedynczych okazów drzew, 1 grupa drzew i 9 głazów narzutowych. Wśród drzew występuje dąb szypułkowy i bezszypułkowy, buk zwyczajny, sosna pospolita, świerk pospolity, sosna wydmowa, modrzew europejski, jesion wyniosły a grupę drzew stanowią buki zwyczajne.

 

Głaz narzutowy i dąb szypułkowy w leśnictwie Bąkowo

 

Na terenie Nadleśnictwa Trzebielino stwierdzono stanowiska 46 gatunków roślin objętych prawną ochroną, w tym: 10 ścisłą i 36 częściową. Wśród stwierdzonych roślin 5 gatunków jest wymienionych na Czerwonych Listach Roślin i Grzybów Polski.

 

  
Grzybienie białe w leśnictwie Turowo

 

Bagno zwyczajne w leśnictwie Poborowo