Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Co warto zabrać na spacer do lasu, jak odnaleźć się w lesie, dlaczego natknąłem się na zakaz wstępu do lasu - odpowiedzi na te i inne pytania.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

#sprzątaMY

#sprzątaMY

Nadleśnictwo Trzebielino wzięło udział w ogólnopolskiej akcji pn. #sprzątaMY, organizowanej wspólnie przez Prezydenta RP oraz Lasy Państwowe. W akcji udział mogły brać wszystkie zainteresowane osoby, które chciały pomóc w zbieraniu śmieci leśnikom, którzy z problemem śmieci borykają się na co dzień. 

Na terenie naszego Nadleśnictwa w akcji wzięło udział 220 osób. Byli to głównie uczniowie ze szkół: SP Suchorze, SP Starkowo, SP Trzebielino oraz SP Łubno. Każda grupa otrzymała „swój kawałek lasu”, z którego udało się nam wspólnymi siłami pozbierać kilkadziesiąt worków śmieci wypełnionych po brzegi przeróżnymi odpadami. Wśród odpadów królowały oczywiście plastikowe butelki choć znalazły się także stare opony samochodowe czy ceramiczna donica na kwiaty. Po zakończeniu akcji dla wszystkich uczestników przewidziany był poczęstunek.

Las jest domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt. To ich środowisko, gdzie czują się bezpiecznie i znajdują schronienie. Śmieci są dla niech bardzo niebezpieczne, stanowiąc niejednokrotnie śmiertelną pułapkę. Dbajmy o las jak o swój dom.