Wydawca treści
Rezerwat Torfowisko Zieliń Miastecki
Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1501 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 1285 to rezerwaty zlokalizowane na gruntach zarządzanych przez PGL LP. Łącznie zajmują one powierzchnie 123,5 tys. ha, natomiast powierzchnia leśna w rezerwatach wynosi niemal 106 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.
Na terenie Nadleśnictwa Trzebielino w leśnictwie Miszewo występuje jeden rezerwat przyrody „Torfowisko Zieliń Miastecki" o łącznej pow. 46,08 ha.
Został on utworzony aby ochronić torfowiska z charakterystycznymi zespołami roślinnymi oraz stanowiskami wielu gatunków roślin torfowiskowych i bagiennych. Jako cel ochrony przyrody przyjęto zachowanie topogenicznego torfowiska przejściowego wraz z naturalnymi procesami jego dynamiki.
Najnowsze aktualności
Grzybiarski savoir-vivre
Grzybiarski savoir-vivre
Wyprawa na grzyby to bardzo dobry sposób na spędzanie czasu na łonie natury. Tylko czy wiemy jak zachować się w lesie i w jakich miejscach możemy zbierać grzyby?
Podczas zbierania grzybów odwiedzamy najczęściej miejsca, w których udało nam się znaleźć grzyby w poprzednich latach. Musimy jednak wiedzieć gdzie grzyby zbierać można, a gdzie nie.
Zachęcamy do zapoznania się z kilkoma zasadami, którymi powinniśmy sie kierować w trakcie grzybobrania:
- korzystaj z miejsc postoju pojazdów przygotowanych przed nadleśnictwa;
- nie zastawiaj samochodem dróg leśnych;
- pamiętaj, że nie można zbierać grzybów na terenie rezerwatów przyrody czy parków narodowych:
- stałym zakazem wstępu objęte są m. in. uprawy leśne do 4 m wysokości, drzewostany nasienne, ostoje zwierzyny, źródliska rzek, potoki;
- nie niszcz siatek leśnych, którymi ogrodzone są uprawy;
- zbieraj grzyby w pełni wykształcone;
- nie niszcz grzybów, których nie zbierasz;
- zabierz ze sobą swoje śmieci, aby las pozostał czysty;
- zainstaluj na swoim telefonie aplikację mBDL, aby móc z niej skorzystać kiedy zgubisz się w lesie.
Pamiętajmy również o tym, że w lesie nie jeśtemy sami! Jest to przede wszystkim dom wielu zwierząt, ale pracują w nim również leśnicy i drwale. Starajmy się im nie przeszkadzać.