Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

#sprzątaMY

#sprzątaMY

Nadleśnictwo Trzebielino wzięło udział w ogólnopolskiej akcji pn. #sprzątaMY, organizowanej wspólnie przez Prezydenta RP oraz Lasy Państwowe. W akcji udział mogły brać wszystkie zainteresowane osoby, które chciały pomóc w zbieraniu śmieci leśnikom, którzy z problemem śmieci borykają się na co dzień. 

Na terenie naszego Nadleśnictwa w akcji wzięło udział 220 osób. Byli to głównie uczniowie ze szkół: SP Suchorze, SP Starkowo, SP Trzebielino oraz SP Łubno. Każda grupa otrzymała „swój kawałek lasu”, z którego udało się nam wspólnymi siłami pozbierać kilkadziesiąt worków śmieci wypełnionych po brzegi przeróżnymi odpadami. Wśród odpadów królowały oczywiście plastikowe butelki choć znalazły się także stare opony samochodowe czy ceramiczna donica na kwiaty. Po zakończeniu akcji dla wszystkich uczestników przewidziany był poczęstunek.

Las jest domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt. To ich środowisko, gdzie czują się bezpiecznie i znajdują schronienie. Śmieci są dla niech bardzo niebezpieczne, stanowiąc niejednokrotnie śmiertelną pułapkę. Dbajmy o las jak o swój dom.